01-8900-400

uprava@zd-litija.si

petek, 11. 07. 2025
Medicinske službeDiagnostični laboratorij

Diagnostični laboratorij

KATARINA JORDAN JAZBEC,
spec. med. biokem.,
vodja laboratorija

ANJA ZAVRL,
teh. lab. biomed.

TJAŠA BOKAL,
teh. lab. biomed.

SABINA ŠUMAR,
teh. lab. biomed.

IRENA SLUGA,
dipl. ing. lab. biomedicine,
nadomestni vodja laboratorija

MANCA KLEMENČIČ,
teh. lab. biomed.

PETRA MURN,
teh. lab. biomed.

MANJA BRATUN,
teh. lab. biomed.

01-3209-389
laboratorij@zd-litija.si

DELOVNI ČAS

PON

6:30 – 18:00

TOR

6:30 – 18:00

SRE

6:30 – 18:00

ČET

6:30 – 18:00

PET

6:30 – 15:00

ČAS SPREJEMA IN ODVZEMA BIOLOŠKEGA MATERIALA

PON

6:45 – 17:00

TOR

6:45 – 17:00

SRE

6:45 – 17:00

ČET

6:45 – 17:00

PET

6:45 – 14:00

Čas med 12:00 in 12:30 je namenjen čiščenju in dezinfekciji laboratorijskih prostorov.
Odvzem krvi za biokemične preiskave do 11:00 ure na tešče. Izjema so NUJNI vzorci.
Vzorce, ki so namenjeni odpošiljanju v zunanje ustanove, sprejemamo od ponedeljka do četrtka do 17:00 in ob petkih do 10:00.

OBVESTILO

Laboratorij deluje po poletnem delovnem času.

ZD Litija, pritličje

Od ponedeljka do petka med 7:00 in 12:00 uro po telefonu (01-3209 389) ali elektronski pošti: laboratorij@zd-litija.si.

Samoplačniške cene laboratorijskih storitev
Cenik laboratorijskih storitev za samoplačnike

Več o preiskavah, sprejemu pacientov, nasvetih ipd. preberite v nadaljevanju.


V okviru Zdravstvenega doma Litija je kot posebna služba organizirana laboratorijska diagnostika.

Dejavnost diagnostičnega laboratorija ZD Litija obsega sprejem preiskovanca, sprejem in odvzem biološkega materiala, priprava biološkega materiala, osnovne hematološke preiskave, biokemične preiskave, imunološke preiskave (TSH), preiskave urina in blata, izvajanje obremenitvenih in hitrih testov, nadzor nad laboratorijskimi testi ob preiskovancu (POCT), ki se izvajajo v urgentni službi ZD Litija ter odvzemi biološkega materiala za preiskave, ki se pošiljajo v laboratorije izven ZD Litija.

Laboratorijsko delo poteka preko laboratorijskega informacijskega sistema L@b-IS, ki je povezan z ambulantnim sistemom od naročanja laboratorijskih preiskav do elektronskega prenosa rezultatov opravljenih analiz.

Pri načrtovanju in oblikovanju laboratorijskega procesa sledimo strokovnim in tehničnim pogojem Pravilnika o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati laboratoriji za izvajanje preiskav na področju laboratorijske medicine ter priporočilom strokovnega združenja za klinično kemijo in laboratorijsko medicino (SZKKLM) ter razširjenega strokovnega kolegija za laboratorijsko diagnostiko (RSK).

Pri zagotavljanju kakovosti diagnostični laboratorij sistematično izvaja vse dejavnosti, ki vodijo v izpolnjevanje zahtev za kakovost laboratorijskih rezultatov. Z nadzorom glavnih kontrolnih točk nad procesom dela (predanalitične, analitične in poanalitične faze) ter izvajanjem  in organiziranjem notranje in zunanje kontrole kakovosti imamo vzpostavljen celovit sistem zagotavljanja kakovosti. Diagnostični laboratorij sodeluje v programih SNEQAS in RIQAS za zunanjo oceno kakovosti.

Diagnostični laboratorij ZD Litija je dne, 5.1.2022, pridobil dovoljenje za delo Ministrstva za zdravje RS in velja za dobo pet let.

Diagnostični laboratorij ZD Litija sprejema paciente zdravstvenega zavarovanja kot tudi samoplačnike. Običajno so izvidi dostavljeni zdravniku še isti dan. Da bi preiskave potekale nemoteno in strokovno, smo vam pripravili tudi nekaj navodil za odvzem krvi, urina in blata.

SPREJEM PACIENTOV

Pacient potrebuje za sprejem v laboratoriju kartico zdravstvenega zavarovanja. Z njo se vpiše in identificira na sprejemnem okencu. Za preiskave, ki jih ne izvajamo v našem laboratoriju, potrebuje pacient ustrezno napotnico zdravnika.

Pacienti zasebnih zdravnikov potrebujejo za vse laboratorijske preiskave napotnico. Napotnice potrebujejo tudi pacienti, ki prihajajo iz drugih zdravstvenih ustanov.

Samoplačniki ne potrebujejo napotnice. V laboratorij pridejo na lastno željo in se na okencu z laboratorijskim delavcem dogovorijo za želene preiskave. Pred odvzemom preiskave plačajo, za kar se jim izda račun.
Ko je pacient vpisan, mora počakati, da ga pokličemo na odvzem.

IZDAJA IZVIDOV

Laboratorijskih izvidov ne izdajamo po telefonu.
Izvid pošljemo zdravniku še isti dan. Izvide preiskav, ki jih pošiljamo v druge laboratorije, dobi zdravnik v nekaj dneh po pošti. Paciente prosimo, da se za informacije o izvidih obrnejo na zdravnika, ki je preiskave naročil. Samoplačnikom izročimo izvid v pisni obliki.

NAVODILA ZA ODVZEM KRVI

Za biokemične preiskave je priporočljivo, da ste tešči. Biti tešč pomeni, da 8 ur ne uživate hrane in pijače, le vodo lahko uživate v običajnih količinah. Zaradi dnevnega nihanja TSH, priporočamo odvzem krvi za ščitnične hormone med 9. in 16. uro.

Biti tešč pomeni,da ste 12 ur brez hrane in pijače. Vodo lahko uživate le v običajnih količinah.

Če je le mogoče, se dan pred odvzemom izogibajte večjim fizičnim aktivnostim. Pred odvzemom je priporočljivo 15 minut mirovati. Po odvzemu priporočamo, da sterilni tampon močno pritiskate vsaj 5 minut, da zaustavite krvavitev.

NAVODILA ZA ODVZEM URINA

Pomembno je, da je urinski vzorec oddan pravilno. 

NAVODILA ZA ČISTI ZAJEM URINA Z METODO SREDNJEGA CURKA:
1. ROKE SI UMIJTE IN POSUŠITE.
2. PRVI CUREK URINA SPUSTITE V STRANIŠČE IN BREZ PREKINITVE ZBERITE PRIBLIŽNO 50 mL URINA V ZBIRALNO POSODICO.
3. PREOSTANEK URINIRAJTE V STRANIŠČE. POSODICO DOBRO ZAPRITE IN SE PRI TEM NE DOTIKAJTE ROBOV POSODICE IN NOTRANJOSTI POKROVČKA.

Za bakteriološke preiskave urina (sanford) dobite natančnejše navodilo v laboratoriju. Če urin prinašate od doma, vedno predhodno dvignete ustrezen lonček za odvzem urina v laboratoriju. Urin mora biti do oddaje v laboratoriju hranjen na 2-8˚ C in mora biti prinešen v laboratorij v 1 uri po odvzemu. Vzorec ne sme biti pomešan z blatom.

NAVODILA ZA ODVZEM BLATA

Posodico za odvzem blata dvignete v laboratoriju. Za preiskave v našem laboratoriju potrebujemo za žličko blata. Za preiskave, ki se pošiljajo v tuje laboratorije (koprokultura) potrebujemo posodico z blatom napolnjeno do 1/3. Blato je potrebno prinesti v laboratorij isti dan. Izjemoma je lahko vzorec blata za pregled parazitov od prejšnjega dne, vendar ne sme biti starejši od 24 ur. Blato mora biti hranjeno v hladilniku. Za preiskavo paraziti – direktno (oxyuris) iz perianalnega odbriska potrebujete posebna navodila in embalažo, ki si jih predhodno zagotovite v laboratoriju.

Za preiskave na okultno kri in prebavljivost blato ne sme biti starejše od 6 ur. Blato je do oddaje v laboratoriju potrebno hraniti v hladilniku.

Za analizo določanja krvi v blatu se priporoča testiranje treh različnih vzorcev blata-treh različnih spontanih iztrebljanj, v treh različnih, najbolje zaporednih dneh. Na ta način bolj zanesljivo odkrijemo morebiti prisotno kri v blatu.

Za analizo je primeren samo svež vzorec blata, zato prinašajte posodice z vzorci ločeno. Ne prinašajte vseh treh posodic hkrati.
Z žličko pritrjeno na zamašek posodice odvzemite blato z različnih mest fekalnega izločka. Količina blata potrebna za preiskavo je velikosti lešnika.
Za odvzem enega vzorca blata uporabimo eno posodico za blato.
Vzorec naj bo označen z imenom in priimkom. Vzorcu blata ne sme biti primešan urin, voda ali detergent.

NAVODILA ZA OGTT 75g za nosečnice

Na test se je potrebno predhodno naročiti. Lahko osebno v laboratoriju ali po telefonu (01 3209 389). Vsaj tri dni pred preiskavo morate uživati normalno prehrano brez omejitev ogljikovih hidratov. Na preiskavo morate priti tešči 8 ur.

V laboratorij boste prišli na naročeni dan, zjutraj ob 6.45 . Prosimo, da zaradi organizacije dela, upoštevate navedeni čas. Takrat vam bo odvzeta kri iz vene.

V čakalnici boste počakali na rezultat prve analize glukoze (pribl. 30 min.).

Če bo rezultat prve meritve znotraj referenčnih vrednosti, dobite napitek raztopljene glukoze, ki ga morate popiti v 5 minutah.

Po pitju napitka boste 2 uri mirovali v čakalnici. V tem času ne smete uživati hrane in pijače, ne smete kaditi in hoditi (ali biti drugače fizično aktivni).

V tem času vam bomo dvakrat odvzeli kri iz vene. Po eni in ponovno po dveh urah. Po zadnjem odvzemu je testiranje za vas končano. Izvid prejme naročnik preiskave.

NAVODILA ZA OGTT 75g za odrasle

Na test se je potrebno predhodno naročiti. Lahko osebno v laboratoriju ali po telefonu (01 3209 389).

Vsaj tri dni pred preiskavo morate imeti normalno prehrano brez omejitev ogljikovih hidratov.

Pred izvajanjem testa bodite tešči vsaj 8 ur kar pomeni, da ne uživate hrane, ne pijete alkohola, ne kadite in nimate fizičnih obremenitev.

Testa ne izvajamo po operacijskem posegu in v času menstruacije.

V laboratorij boste prišli na naročeni dan, zjutraj ob 6.45. Prosimo, da zaradi organizacije dela, upoštevate navedeni čas. Takrat vam bo odvzeta kri iz vene.

V čakalnici boste počakali na rezultat prve analize glukoze (pribl. 30 min.).

Če bo rezultat meritve znotraj referenčnih vrednosti, dobite napitek raztopljene glukoze, ki ga morate popiti v 5 minutah.

Po pitju napitka boste 2 uri mirovali v čakalnici. V tem času ne smete uživati hrane in pijače, ne smete kaditi in hoditi (ali biti drugače fizično aktivni).

Po dveh urah vam bo ponovno odvzeta kri iz vene. Testiranje je za vas po tem odvzemu končano. Izvid prejme naročnik preiskave.

 

SEZNAM PREISKAV, KI JIH IZVAJAMO V LABORATORIJU ZD LITIJA

 

HEMATOLOGIJA  
ŠIFRA 
28810K – DKS mikroskopsko
28101K – Sedimentacija
28090K – Storitve na hemat. analizatorju
28010K – Eritrociti
28301K – Hemoglobin
28110K – Hematokrit
28801K – Levkociti
28311K – MCH
28312K – MCV
28130K – MCHC
28022K – Trombociti
28023K – MPV
28091K – Storitve na hem. anal. z DKS
28623K – Pč-INR (kapil. kri)
28492K – HbA1C
BIOKEMIJA 
ŠIFRA 
24610S – ALT
24601S – AST
24681S – GGT
26391S – CRP
21151S – Bilirubin (celokupni)
21310S, P – Glukoza
21421S – Holesterol
21424S – Holesterol HDL
21426S – Holesterol LDL
21141S – Kreatinin
21120S – Sečnina
21411S – Trigliceridi
21130S – Urat
21502S – Kalij
21501S – Natrij
21550S – Klor
28350S – Železo
17692S – OGTT 75g
35632S – Feritin
ODVZEMI 
ŠIFRA 
19141Odvzem kapilarne krvi
19142Odvzem krvi iz vene
19144Odvzem krvi iz vene (predšol. otroci)
19152Odvzem urina
19105Odvzem blata
19155Odvzem urina, bakteriol. preiskave
19180Odpošiljanje materiala
URIN 
ŠIFRA 
22500U – 10 parametrov presejalni
22540U – Sediment
25091U – Bakterije – urikult
HITRI TESTI 
ŠIFRA 
22151B – Sreptokoki A
26391CRP – QuikRead
22632F – Okultna kri v blatu spec.test
24441S, U – HCG test za ugotavljanje nosečnosti
27609K – Infekcijska mononukleoza
BLATO 
ŠIFRA 
27101F – Paraziti direktno (oxyuris)
27102F – Paraziti in jajčeca v blatu konc.test
23191F – Prebavljivost (lipidi, škrob, mišična vlakna)
IMUNOLOGIJA 
ŠIFRA 
35510S – TSH
Q0048S – PSA

Čas izvedbe preiskav je običajno isti dan. Čas izvedbe preiskav z oznako nujno je dve uri. Čas izvedbe velja za delovanje laboratorija, ko ni izrednih okvar opreme!

Diagnostični laboratorij

NAVODILA ZA RAVNANJE PO ODVZEMU KRVI IZ VENE (ŽILE)

Po odvzemu krvi iz vene (žile) so možni določeni zapleti, kot so krvavitev iz vbodne rane na koži, krvavitev iz nabodene žile v tkiva okrog žile (hematom), vnetje okrog vbodnega mesta.

Krvavitev iz vbodne rane na koži se v večini primerov ustavi v nekaj minutah s pritiskom na vbodno mesto. Nekaj dni je vidna sled vbodne rane, drugih posledic pa ne pušča.

Do izliva krvi iz žile v tkiva okrog žile (hematom) lahko pride že ob odvzemu kljub pravilnemu ravnanju pred, med in po odvzemu krvi. Pogosto hematom opazimo šele dan ali dva kasneje (šele takrat se kri počasi zbere in strdi v podkožju, istočasno pa v podkožnih tkivih poteka vnetna reakcija, s katero telo počasi resorbira izlito kri). V podkožju v bližini odvzemnega mesta boste opazili rahlo bolečo zatrdlino in temno modro obarvanje, včasih tudi rahlo pordelost kože. Zatrdlina, ki jo tipate , ni nevarna. Čas trajanja hematoma je odvisen od količine izlite krvi in traja od enega do nekaj tednov. Možnost nastanka hematoma, velikost hematoma in trajanje lahko zmanjšate, če:

  • s tamponom, ki vam ga po odvzemu na vbodno rano prilepi laborantka, vsaj nekaj minut (ne sekund!) z nasprotno roko tiščite na mesto vboda;
  • na hematom nekaj dni večkrat na dan položite hladen obkladek (lahko z navadno vodo);
  • hematom lahko nekajkrat na dan rahlo zmasirate s kremo lokohepan, ki jo kupite v lekarni.

Če je bolečina hujša ali če se rdečina širi proti rami oz. pazduhi, se oglasite pri osebnem zdravniku.

Do vnetja na mestu vboda lahko pride, če prilepljeni tampon odstranite, še preden se ranica zaceli in ranico umažete. Tampon pustite na rani vsaj eno uro.
V koži na mestu vboda se bo pojavila boleča rdečina, ki jo pozdravite s čistimi hladnimi obkladki (v lekarni lahko kupite sterilne gaze in fiziološko raztopino za obkladke). V primeru velike rdečine, hujše bolečine ali povišane temperature se oglasite pri osebnem zdravniku.

dr. Juteršek Milojka, spec. spl. med.

 

Zadnja obvestila ambulant

ZD Litija

Nujna medicinska pomoč
Kontakti
Naše čakalne dobe
Nacionalne čakalne dobe
AED lokacije v območju ZD Litija
Lekarna
Odsotnost zdravnikov
Izbira zdravnikov
Povezava: doZdravnika.si

Zadnja obvestila

Pripomoček za branje - ravnilo